8°C rozproszone chmury

W czasie upałów nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach!

Zwierzęta, czasie upałów pozostawiajmy zwierząt samochodach! - zdjęcie, fotografia

Do Warszawy przyszły prawdziwe upały, dlatego strażnicy miejscy jak co roku apelują, abyśmy nie zostawiali zwierząt w samochodach i reagowali natychmiast, gdy będziemy świadkami takiej sytuacji. Właściwe i szybkie działania mogą uratować zdrowie lub życie czworonoga.

 

Nie pozostawiaj zwierząt w samochodzie!

Temperatura w samochodzie pozostawionym na słońcu rośnie bardzo szybko, może wynieść nawet 50 – 60 stopni Celsjusza. Przebywanie zwierząt – nawet przez krótki czas – w takich warunkach grozi przegrzaniem, odwodnieniem, udarem słonecznym, a w najgorszym przypadku śmiercią.

- Właściciele tłumaczą, że zostawili zwierzę w samochodzie tylko na moment, a dodatkowo zostawili uchylone okno. Pamiętajmy, że nawet krótka chwila w nagrzanym samochodzie może być dla zwierzęcia śmiertelnie niebezpieczna. Pozostawienie uchylonej szyby w takiej sytuacji nic nie pomoże – mówi Piotr Mostowski, Zastępca Naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska.

Reaguj, powiadom służby!

Strażnicy apelują, aby podczas upalnych dni zwracać szczególną uwagę na zwierzęta pozostawione w zaparkowanych samochodach. Szybka i odpowiednia reakcja w takiej sytuacji może uratować zdrowie a nawet życie czworonoga.

- Gdy widzimy zamknięte w samochodzie zwierzę, reagujmy natychmiast. W pierwszej kolejności poinformujmy odpowiednie służby. Funkcjonariusze ocenią sytuację na miejscu zdarzenia i podejmą właściwe czynności. Jeszcze przed przyjazdem służb, jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy dotrzeć do właściciela czworonoga. Można spróbować skontaktować się z pracownikami lub ochroną obiektów, w pobliżu których zaparkowane jest auto. Być może właściciel zwierzęcia przebywa w którymś z nich – mówi Piotr Mostowski.

Co grozi nieodpowiedzialnemu właścicielowi?

Przypadki, kiedy zwierzę pozostawiane jest przez dłuższy czas w pojeździe bez opieki, przy wysokiej temperaturze, bez dostępu do świeżego powietrza i wody, może nosić znamiona przestępstwa znęcania się nad zwierzęciem. Jeśli zostanie udowodnione, że właściciel swoim zachowaniem naraził zwierzę na utratę życia lub zdrowia, może grozić mu kara grzywny, ograniczenia wolności a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętajmy!

- W czasie upałów zapewnijmy zwierzętom dostęp do wody oraz przewiewne i chłodne pomieszczenie.

- Nie zostawiajmy zwierząt w zamkniętym pojeździe, nawet jeśli samochód ma uchylone szyby.

- Dobrą praktyką podczas upalnych dni jest stawianie w zacienionych miejscach płytkich naczyń ze świeżą wodą, z której skorzystać będą mogły zwierzęta wolno żyjące.

- Gdy zauważymy zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, potrzebujące pomocy, błąkające się lub pozostawione bez opieki, poinformujmy odpowiednie służby. Nr alarmowy do Straży miejskiej: 986.

 

Straż miejska

W czasie upałów nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się