8°C bezchmurnie

Niewolnicy z Korei Północnej budują Miasteczko Wilanów za 300 zł miesięcznie

Inwestycje, Niewolnicy Korei Północnej budują Miasteczko Wilanów miesięcznie - zdjęcie, fotografia

W Polsce pracuje coraz więcej Koreańczyków z Północy. Dziś jest ich około 800. Dziennikarze Gazety Wyborczej policzyli, że pracownicy dostają średnio 310 zł na rękę, bo część zarobków muszą oddawać komunistycznemu reżimowi, który potrzebuje dewiz.

Około 50 obywateli Korei Północnej pracuje w Miasteczku Wilanów przy budowie Oazy Wilanów – drogiego osiedla, które powstaje przy Świątyni Opatrzności Bożej. Robotnicy podzieleni są na grupki, które nawzajem się obserwują. Pracownicy są zalęknieni, nie da się z nimi porozmawiać, bo nikt nie chce zostać posądzony o donosicielstwo. Wielki Wódz wszystko widzi z oddalonego o tysiące kilometrów Pjongjangu…

Gazeta Wyborcza podaje, że niektórzy Koreańczycy pracują w Polsce nawet osiem lat, choć paszport kończy im się po pięciu latach. Robotnicy nie chcą wracać do swojego kraju, bo te 300 złotych, które zarobią u nas, pozwala im utrzymać rodzinę. W swoim kraju zarabiają od 10 zł do 30 zł na miesiąc.

Według danych ONZ praca przymusowa obywateli wysyłanych za granicę przynosi rocznie Korei Północnej od 1,2 mld do 2,3 mld dolarów w „twardej walucie”.

 

AW


Niewolnicy z Korei Północnej budują Miasteczko Wilanów za 300 zł miesięcznie komentarze opinie

  • gość 2016-04-12 19:45:54

    Może nie za 300 ale wielu Polaków pracuje za równie "smieszne" stawki.

Dodajesz jako: Zaloguj się